Львівська православна богословська академія (ЛПБА) — вищий навчальний заклад закритого типу з шестирічним терміном навчання, який готує священнослужителів, працівників синодальних та єпархіальних управлінь і місій для Української Православної Церкви (Православної Церкви України).
Академія була утворена шляхом злиття Львівської духовної семінарії (діяла від вересня 1990 року) та Львівської духовної академії (діяла від грудня 1996 року), яке відбулось внаслідок реформи духовної освіти УПЦ КП у 2008 році.
При Львівській православній богословські академії діє богословський факультет, регентське відділення та відділення викладачів християнської етики.
Студенти забезпечуються гуртожитком (на 60 місць), трьохразовим харчуванням та вільним доступом до інтернету у комп’ютерному класі та через wi-fi.
Також студенти мають вільний доступ до наукової бібліотеки ЛПБА, яка налічує близько 18 тисяч примірників навчальної, наукової та художньої літератури.
З 2003 року Львівська православна богословська академія видає науковий збірних “Апологет”, регулярно проводить наукові заходи, круглі столи, міжнародні конференції, постові читання, наукові семінари та академічні дискурси, на які запрошує відомих постатей, видає збірники матеріалів конференцій. Головний редактор – професор прот. Ярослав Ощудляк, відповідальний редактор – доцент прот. Назар Лозинський.
Студенти ЛПБА регулярно беруть участь у культурно-освітніх заходах, відвідують театри, музеї, проводять творчі вечори, звершують паломницькі поїздки.
При ЛПБА діє церковно-археологічний музей (ЦАМ), у якому зберігаються цінні експонати та проводяться тематичні виставки. Частина експонатів присвячені історії Православ’я в Україні та, зокрема, у Львові. Також у ЦАМі представлена виставка хатніх ікон (мальованих на дереві), ручних хрестів, давнього облачення, церковної утварі та підсвічників. Серед експонатів є справжні історичні цінності (стародруки, антимінси Афанасія Шептицького, Сільвестра Сембрантовича. Йосафата Коциловського, Йосифа Боцяна, митрополита Николая (Юрика), Никодима (Руснака) та ін., а також ікони XVII-ХІХ століть). Музей співпрацює із Львівської академією мистецтв у проведенні навчально-реставраційних робіт.
Богослужбову практику студенти проходять в академічному храмі свят. Іоана Золотоустого – пам’ятці архітектури ΧΙΧ ст.
ЛПБА тісно співпрацює із закордонними навчальними закладами Німеччини, Нідерландів, Канади, США.
Академія займається благодійною діяльністю, відвідує геріатричні центри, утримує благодійну їдальну для нужденних.