27 вересня 2011 року група студентів ЛПБА на чолі із викладачем Назарієм Лозинським з благословення Високопреосвященнішого Димитрія митрополита Львівського і Сокальського звершила екскурсійну поїздку маршрутом “Золота підкова Львівщини”.
Після Божественної Літургії в академічному храмі студенти вирушили до Свірзького замку (Перемишлянський р-н).
Довідка:
Свірзький замок збудований у XVI-XVII ст.
Він належав родинам Свірзьким та Цетнерів.
Незважаючи на своє вигідне оборонне розташування – замок розташований на горі Белз і був оточений непрохідними болотами, ставками, в підніжжі мурів – ровами і звідним мостом, палацовий тип його архітектури навряд чи міг мати серйозне оборонне значення.
Відомо, що під час українсько-польської війни в 1648-1654 рр. замок не раз здобували козацькі загони, а в 1648 р. – спалили татари.
На території замкового парку зберігся костьол, заснований ще в XV ст.
Сучасна мурована будівля костьолу в стилі ренесансу, яка поставлена на місці дерев’яного, що завалилася, походить з 1541 р. Над входом в костьол і нині можна бачити рештки шляхетського герба колишніх володарів. До костьолу від замку вів підземний хід. Завалену частину підземного ходу можна побачити з рову, який оточує замок біля перекидного моста.
Сучасний стан замку не найкращий. Власне, збереглися тільки зовнішні стіни.
Всередині, після неодноразової «модифікації», збираються розташувати будинок відпочинку архітекторів. У зв’язку з цим змінено планування кімнат замку, перебудовані інші приміщення. У внутрішньому дворі можна побачити великий колодязь, воду з якого брали на випадок облоги. Нині колодязь також закинутий.
Наступним екскурсанти відвідали Золочівський замок.
Довідка:
Золочівський замок – пам’ятка обороної архітектури ХVІІ ст. Замок Якуба Собєського побудований у 1634-1636 роках за проектом невідомого архітектора. У 1686 році на замовлення короля Яна ІІІ Собєського був відновлений і оздоблений творами мистецтва. Від багатого спадку у 1801 році залишилося небагато – лише невеликі землі з замком. Відтоді кілька разів змінювались власники, поки замок не став власністю держави.
На замковому дитинці розташований Великий палац, в якому відкрито експозицію інтер’єрів ХVІІ ст. та зали історії. У Південній частині розташовано Китайський палац, який є одним з небагатьох зразків східної архітектури на українських землях. В ньому розташована експозиція Східних культур (мистецтво Японії, Китаю, Індії). В ансамблі Золочівського замку цікавими елементами оборонної архітектури є вежі-кавальєри, бастіони та вали.
Після Золочева студенти вирушили у с.Підгірці Бродівського району, де відвідали Підгорецький монастир (зараз належить неофіційній Українській правовірній греко-католицькій церкві, так звані “догналівці”) та Підгорецький замок.
Довідка:
Підгорецький замок – один з найкращих у Європі зразків поєднання імпозантного палацу з бастіонними укріпленнями. Палац будувався у 1635-1640 роках архітекторм Андреа дель Акава за участю інженера Гійома де Боплана на замовлення тодішнього власника Підгірців - коронного гетьмана Речі Посполитої Станіслава Конєцпольського. Автором палацової декорації був Ян Батист Фальконі, портали і каміни проектував Константіно Тенкелла. Серед найбагатше оздоблених приміщень виділялась каплиця Богоматері Скорботної.
Це один із найкращих зразків поєднання імпозантного палацу з бастіонними укріпленнями. Не раз у Підгорецькому замку бували європейські монархи: Ян III Собеський, Владислав IV, шведський король Карл IV, російський цар Петро I, Австро-Угорський цісар Франц-Йосиф Габсбург, Німецький кайзер Вільгельм, та ін.). На згадку про відвідини палацу Петро I повіз із собою до Петербурга два бюсти — Яна III Собеського та Марії Казиміри. Зараз вони прикрашають Літній сад у Санкт-Петербурзі. Зупинявся у замку і Оноре де Бальзак.
В його ансамбль, крім замку, входять заїжджий двір XVІІІ ст., костел середини ХVІІІ ст. (архітектор К.Римлянин), парк, який належить до пам’яток садово-паркового мистецтва державного значення.
Наступним замком, який відвідали студенти, був Олеський замок. На превеликий жаль вхід у замок був уже зачинений, тому екскурсанти змогли оглянути тільки подвір’я замку та панораму містечка.
Довідка:
Олеський замок – відома пам’ятка архітектури ХІІІ-ХVІІІ ст. У другій половині ХV ст. Перестав бути оборонною спорудою і перетворився у резиденцію магнатських родів – Даниловичів, згодом Собєських, Жувуських. У 1629 році в Олеському замку народився майбутній король Польщі Ян ІІІ Собєський.
Експозиція замку представляє вітчизняне мистецтво XVІ-XVІІІ ст.. Тут зібрано ікони, безцінні твори живопису, скульптури, ужиткового мистецтва (зокрема, меблі та гобелени).Особливу вартість має збірка скульптури XVI-XVIII ст., українського портрету XVІ-XІХ ст. В комплекс, крім замку, входить колишній монастир капуцинів з костелом св. Йосифа (1739 р., архітектор – Мартин Добравський).