Рішенням І Всеукраїнського Православного Собору УАПЦ від 5 червня 1990 року у Львові було засновано Львівську духовну семінарію — богословський спеціальний навчальний заклад УПЦ КП, який мав готувати священнослужителів, церковнослужителів та інших церковних працівників для всіх областей України. Почала функціонувати з вересня 1990 р.

У 1993 році розпорядженням представника Президента України у Львівській області № 223 від 23.03 1993 Львівській духовній семінарії було передано частину (ліве крило та храм) лікарняного комплексу Львівської інфекційної лікарні – колишнього монастиря сестер-францишканок Найсвятіших Дарів по вулиці Лисенка, 43. Цей комплекс є пам’яткою архітектури ХІХ ст. місцевого значення (охоронний № 1624, конскрипційний № 54 4/4). У роки тоталітарного радянського панування цей комплекс зазнав багатьох нищівних руйнацій, особливо його дахове покриття. Усі приміщення були у плачевному стані і потребували капітального ремонту. Роботи з відновлення приміщень та храму проводились коштами Семінарії та силами студентів. За час свого існування Львівська духовна семінарія випустила 676 випускників, більшість із яких несуть пастирське служіння на теренах всієї України — у Львівській, Дрогобицькій, Тернопільській, Івано-Франківській, Волинській, Рівненській, Київській, Полтавській, Черкаській, Чернігівській, Одеській та інших єпархіях УПЦ КП, на парафіях Німеччини, Іспанії, Австралії, Америки, Канади та інших країн світу.

У грудні 1996 році завдяки клопотанню архієпископа Львівського і Сокальського Андрія (Горака) Священний Синод УПЦ КП прийняв рішення про відкриття у Львові Львівської духовної академії — вищого богословського спеціалізованого учбового закладу УПЦ КП, який мав готувати високоосвічених священнослужителів, церковнослужителів та інших церковних працівників для всіх областей України.

Академія розмістилась у тих же приміщеннях, що і Семінарія, що, безперечно, створювало багато незручностей, оскільки приміщень було надто мало, не було відповідної кухні, трапезної, бібліотеки тощо. Тому завдяки невтомній праці та безперервним клопотанням Адміністрації Духовних Шкіл рішенням виконкому Львівської міської ради №587 від 23 жовтня 1998 року у користування Духовній семінарії було передано праве крило комплексу, яке належало шкірвендиспансеру. Обсяг відновлюваних робіт був величезним: міняли підлоги, штукатурку стін, реставрували та замінювали усі вікна, двері, сходи.

28 грудня 1999 року рішенням голови Львівської обласної державної адміністрації №1419 весь комплекс будівель був переданий у безоплатну повну власність Львівським духовний академії та семінарії.

Базові відновлювальні роботи у приміщенні правого крила проводились повністю коштом Духовних Шкіл і тривали до вересня 2002 року.

Влітку 2002 року рішенням Священного Синоду ректору ЛДА і С УПЦ КП митр. прот. Віталію Політилу було визначено стати єпископом Полтавським і Кременчуцьким. На цьому ж Синоді було призначеного нового ректора Львівських духовних шкіл, ним став митр. прот. Ярослав Ощудляк, який займає цю посаду до сьогоднішнього дня.

У вересні 2002 року відбулось урочисте освячення оновлених приміщень правого крила, де розмістилась Духовна семінарія.

Від 2002 року в Академії було відкрито гуртожиток на 60 місць з кімнатою відпочинку та новий харчоблок з великою трапезною, у якій проведено звукове обладнання для читання житій святих, там же встановлено кивот з іконами Христа Спасителя, Богородиці “Почаївська” та святителя Іоана Золотоустого.

Фонд бібліотеки збагатився до 14 тисяч примірників.

Сучасною комп’ютерною та копіювальною технікою було обладнано канцелярію, бібліотеку та бухгалтерію ЛДА і С. Також було відкрито комп’ютерний клас для студентів.

Особливої уваги заслуговує галерея портретів Львівських архієреїв від Макарія Тучапського до митрополита Димитрія (Рудюка), аналогів якій у Львівській єпархії ніколи не було.

З вересня 2003 року при Академії почало діяти регентське відділення, яке готує керівників хору, дяків-псаломщиків з правом викладання християнської етики у середніх загальноосвітніх школах.

На загал Львівська духовна академія випустила більше 300 випускників, серед яких є 10 архієреїв та декілька викладачів Київської, Волинської та Рівненської духовних шкіл.

Інтенсивно Академія займається і видавничою діяльністю. У 2003 р. Академією був заснований богословський збірник “АПОЛОГЕТ”, у якому розміщуються богословсько-апологетичні та історичні праці, а також проповіді відомих проповідників. Основними дописувачами журналу є викладачі і студенти ЛДА. Збірник виходить з різною періодичністю. Розповсюджується по парафіях та Духовних Школах.

На даний час підготовлено до друку ряд богослужбових книг, підручників та конспектів, які очікують належного фінансування.

У 2008 році Львівські духовна семінарія та академія були переформовані у Львівську православну богословську академію — вищий навчальний заклад закритого типу з шестирічним терміном навчання, який готує священнослужителів, працівників синодальних та єпархіальних управлінь і місій для Української Православної Церкви Київського Патріархату.

26 листопада 2008 року на академічний празник – день пам’яті святителя Іоана Золотоустого – з благословення Високопреосвященнішого Андрія (Горака) митрополита Львівського і Сокальського у ЛПБА відбулось відкриття Церковно-археологічного музею (ЦАМу).

У ЦАМі експонати виставлені тематично. Частина експонатів присвячені історії Православ’я в Україні та, зокрема, у Львові. Також у ЦАМі представлена виставка хатніх ікон (мальованих на дереві), ручних хрестів, давнього облачення, церковної утварі та підсвічників. Серед експонатів є справжні історичні цінності (Віленське Євангеліє 1525 року, Тріоді та Октоїхи, видані з благословення свят. Петра Могили, антимінси Афанасія Шептицького, Сільвестра Сембрантовича. Йосафата Коциловського, Йосифа Боцяна, митрополита Николая (Юрика), Никодима (Руснака) та ін., а також ікони 17-18 століть) тощо.

Академія провадить плідне наукове життя. З 2008 року і до сьогоднішнього дня при ЛПБА веде роботу постійно діючий науковий семінар для викладачів, що має на меті стимулювати викладачів до наукової праці та підвищувати їх освітньо-кваліфікаційний рівень. Періодично проводяться круглі столи, вечори пам’яті, конференції місцевого та міжнародного рівня, учасниками яких є студенти і викладачі ЛПБА, а також гості із інших навчальних закладів УПЦ КП, УАПЦ, УГКЦ та РКЦ. Студенти поглиблено вивчають англійську мову.

У 2009 році при ЛПБА були утворені курси викладачів християнської етики. Тут усі бажаючі після 2 років навчання можуть отримати диплом для праці у загальноосвітніх школах України.

ЛПБА тісно співпрацює із закордонними навчальними закладами Німеччини, Нідерландів, США.

В умовах загальносвітової кризи та війни на Сході України Львівська православна богословська академія іде важким шляхом. Шляхом злетів і падінь, шляхом здобутків і втрат, шляхом труднощів і випробувань. Це шлях виживання, а не повноцінного життя. Але ми віримо, що Господь не залишає нас. І за молитвами свят. Іоана Золотоустого через віруючих, добрих, милосердних людей підтримує нас у Своїй опіці.

Стиль : vfxdude | © 2010-2018 З благословення Високопреосвященнішого митрополита Димитрія