24-25 листопада з благословення Високопреосвященнішого Димитрія митрополита Львівського і Сокальського в рамках святкування престольного празника – дня пам’яті святителя Іоана Золотоустого та 20-ліття заснування Львівської духовної семінарії, у Львівській православній богословській академії відбулась ІІ Міжнародна конференція “Християнська сакральна традиція: віра, духовність, мистецтво”.
У роботі конференції взяли участь науковці з України, Польщі та Білорусі. Це представники таких наукових та музейних установ: Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України (м. Львів), Інститут народознавства НАН України (м. Львів), Інститут «Укрзахідпроектреставрація» (м. Львів), Національний музей у Львові ім. А. Шептицького (м. Львів), Львівський музей історії релігії (м. Львів), Львівська національна академія мистецтв (м. Львів), Національний університет «Львівська політехніка» (м. Львів), Національний заповідник «Замки Тернопілля» (м.Львів – Збараж), Католицький Університет в Любліні (м. Люблін, Республіка Польща), Підляська Академія в Сєдльцах (м. Сєдльце, Республіка Польща), Національний художній Музей Республіки Білорусь (м. Мінськ, Республіка Білорусь), Інститут мистецтвознавства, етнографії і фольклору НАН Білорусі (м. Мінськ, Республіка Білорусь), Білоруська державна академія мистецтв (м. Мінськ, Республіка Білорусь), Львівська православна богословська академія (м.Львів).
Серед поважних гостей були проф. В.Александрович, проф. В.Ідзьо, Р.Зілінько, О.Козакевич, Н.Гупало, О.Майкота, М.Гелитович, В.Бобрик та багато інших. Від ЛПБА доповідь про творчість відомого галицького митця Іова (Кондзилевича) зачитала Глазунова Тетяна викладач Історії християнського митсецтва в ЛПБА, методист, спеціаліст вищої категорії.
24 зранку ректор ЛПБА митр. прот. Ярослав Ощудляк звершив молебень перед початком усякого доброго діла та привітав учасників конференції, бажаючи плідної праці, натхнення та великих здобутків.
Конференцію відкрив вступним словом ректор ЛПБА прот. Ярослав Ощудляк, у якому звернув увагу, що за минулий рік ЛПБА мала багато наукових здобутків, але одночасно мала і втрати. Тим не менше, – наголосив о.Ректор, – життя впевнено крокує вперед і нам потрібно неустанно розвиватись науково та зростати духовно. Також отець Ярослав передав усім учасникам конференції щире і тепле привітання митрополита Димитрія, який зараз перебуває з архіпастирським візитом у далекій Австралії, та його батьківське благословення.
День пленарних засідань повільно перейшов у святкову вечерю, за якою делегати тепло, щиро та дружньо продовжували цікаві бесіди.
Після вечері Церковно-археологічний музей ЛПБА запропонував учасникам і гостям конференції оновлену експозицію з виставками церковних стародруків, антимінсів, хоругов, літургійного одягу, особистих речей видатних діячів Церкви блаженної пам’яті Митрополита Миколая (Юрика) та Митрополита Андрія (Горака), археологічних пам’яток (з фондів музею) та макетів українських дерев’яних церков роботи львівського художника Михайла Яськовича.
25 листопада конференція проходила на виїзді у селах Морянці та Бунів, де аспірант Львівської національної академії мистецтв Мар’яна Пелех доповіла про рідкісну іконописну символіку сюжетів з церкви Успіння XVII ст.
Подані на розгляд дослідження та повідомлення опубліковані в Збірнику матеріалів Міжнародної наукової конференції «Апологет» № 1-4 (20-23), м. Львів, 2010 р.