Пам’ять святих апостолів Архипа, Филимона і Апфії
березня 2, 2012  |  Автор: прот. Михаїл Сивак  |  Місяцеслов

images 150x150 Память святих апостолів Архипа, Филимона і АпфіїПо свідоцтву блаженного Амвросія, святий апостол Архип, один з числа сімдесяти, був єпископом після святого Епафраса у місті Колоссах, у Фригії; святий Апостол Павло в своєму Посланні до Филимона називає святого Архипа своїм сподвижником. Святий Филимон був іменитий громадянин в Колосах, свята ж Апфія, за свідченням Іоана Золотоустого, була дружиною Филимона. Останній, увірувавши в Христа, зробив з будинку свого церкву; таким чином, в будинку Филимона збиралися всі віруючі в Колосах, і тут здійснювалися, як би в церкві, Божественні служби. Потім святий Филимон був поставлений єпископом з тим, щоб допомагати Апостолам в розповсюдженні Євангелія.
За часів святих Апостолів одні з єпископів мали постійне проживання і займали одну певну кафедру, інші ж, не маючи цього, обходили різні міста і селища; такі називалися єпископами апостольськими, оскільки були послані на апостольську проповідь. Таким єпископом був і святий Филимон, що сподобився бути зарахованим, подібно до деяких помісних єпископів, до сімдесяти святих апостолів; він обходив міста Фригії і деякі інші і скрізь ревно проповідував Слово Боже. Дійшла до нас звістка, що він був єпископом і в Газі.
Свята Апфія, влаштувавши в своєму домі в Колосах церкву, старанно служила вдень і вночі Господеві, трудившись в молитві і пості; вона з радістю приймала і давала притулок тим, хто трудився, благовіствуючи вчення Христове; вона доставляла їжу жебракам, убогим і мандрівникам, так що будинок її був не тільки церквою, але також і лікарнею і притулком для всіх, хто не мав місця, де б міг відпочити і заспокоїтися.
Одного разу в Колосах здійснювалося мерзотне свято на честь язичницької богині Артеміди. Святі апостоли Архип і Филимон, що в цей час були в цьому місті, зібравши всіх віруючих в домі Филимона і Апфії, підносили Господеві звичайні свої моління і відправляли Божественну службу. Тим часом ідолослужителі, що почували люту ненависть до віруючих, дізналися, що всі християни зібралися в дім Филимона. Скориставшись таким випадком, язичники напали раптово на віруючих, розігнали все стадо Христове, одних побили, інших убили; потім, схопивши святих апостолів Архипа і Филимона, а також святу Апфію, привели їх до ефеського градоначальника Артокліса і, по велінню останнього, піддали святих мукам: спочатку мучителі ростягнули їх на землі і стали тягнути їх, немилосердно наносячи їм при цьому удари; потім кожного з них окремо закопали до стегон в землю і почали побивати камінням. Святого Филимона і святу Апфію вони зовсім закидали камінням; а святого Архиппа, ледве живого, залишили на посміх дітям; сюди зібралося багато отроків, які стали терзати святого ножами. Так ці троє святих постали на Небесах перед Престолом Пресвятої, Животворчої, Божественної і Нероздільної Трійці.

Стиль : vfxdude | © 2010-2018 З благословення Високопреосвященнішого митрополита Димитрія