Цими днями Львівсько-Сокальська єпархія святкує декілька пам’ятних дат, серед яких і 100-ліття з дня народження священноархімандрита Свято-Успенської Почаївської лаври, митрополита Львівського і Тернопільського Миколая (Юрика). Львівська православна богословська академія посилено долучилась до цих святкувань.
Як уже повідомлялось, Академія прийняла активну участь у відкритті виставки у Музеї історії релігії, присвяченої цьому великому українському ієрарху.
6 грудня, у сам день народження митрополита Миколая, студенти ЛПБА на чолі з ректором митр. прот. Ярославом Ощудляком молились зі Святішим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом, єпископатом та духовенством Української Православної Церкви Київського Патріархату на могилі, де спочивають останки блаженної пам’яті митрополитів Львівських Миколая (Юрика) та Андрія (Горака). Чин великої панахиди співав хор ЛПБА під керівництвом Лозинського Н.І.
Цього ж дня увечері у читальній залі бібліотеки ЛПБА пройшов вечір пам’яті, у якому прийняли участь священики Львівсько-Сокальської єпархії та студенти ЛПБА.
Очолив поважне зібрання керуючий Львівсько-Сокальською єпархією Преосвященний Димитрій, митрополит Львівський і Сокальський. Також присутнім на вечорі був секретар Львівсько-Сокальської єпархії митр. прот. Володимир Бачинський.
Поділитись споминами про Митрополита Миколая прибули і інші поважні гості – найстарший священик Дрогобицької єпархії митр. прот. Миколай Горячий та близькі друзі покійного митрополита п. Андрій Крижанівський з дружиною Галиною Гавриш, заслуженою артисткою України, солісткою Львівського національного театру опери та балету ім. С.Крушельницької.
Відкрив вечір ректор ЛПБА прот. Ярослав Ощудляк. У вступному слові отець ректор коротко описав важкий життєвий шлях приснопам’ятного владики, розповів про цікаві епізоди свого знайомства та спілкування із Митрополитом Миколаєм, розкрив характерні риси його вдачі, особливості поведінки, спілкування та велику любов до своєї пастви, а особливо духовенства. Отець Ярослав наголосив на тому, що Владика – це постать світового масштабу, Людина та Архієрей у найповнішому та найглибшому значенні цього слова.
“Це була постать, яка випромінювала справжню святість і благородну велич. Сподіваюсь, що якщо не ми, то майбутні покоління дочекаються загальноцерковного прославлення цього Архіпастиря“,- зазначив отець Ректор.
Свої теплі і щирі спогади про незабутнього владику розповіли: Львівський благочинний митр. прот. Ярослав Дуда, Кам’янка-Бузький благочинний митр. прот. Михаїл Піх, Буський благочинний митр. прот. Петро Салабай, священики Львівсько-Сокальської єпархії митр. прот. Володимир Хрептак, митр. прот. Ярослав Хомин та митр. прот. Петро Бігун.
Цікаві епізоди життя митрополита Миколая розкрив його похресник, син врятованого владикою від рук НКВС воїна УПА Мирослава Стефурака, Андрій Крижанівський. А його дружина Галина Гавриш в пам’ять про любов владики до класичної та народної творчості виконала декілька піснеспівів, що особливо були до душі митрополиту Миколаю.
На завершення митрополит Львівський і Сокальський Димитрій підсумував усі виступи, звертаючи особливу увагу на спогади Святішого Патріарха Філарета, які розкрили ще одну грань великої особистості архіпастиря – його стосунки із владою та ієрархами тогочасної РПЦ.
Владика митрополит висловив жаль через те, що не сам не міг бути знайомим із владикою Миколаєм. Але разом з тим він добре знайомий із цією постаттю церковної історії із численних та довгих розповідей покійного митрополита Андрія (Горака). “Ця постать,- зазначив владика,- викликає у мене велику повагу та захоплення. Ми усі повинні навчитись у нього стриманості, побожності, благоговійності та доброти. Він, як справжній євангельський пастир без вагань покладав душу свою за овець своїх. Він захищав своє духовенство перед владою і захищав перед лукавими та підступними людьми, бо любив своє духовенство. Ця велика любов владики Миколая повинна стати для нас взірцем для наслідування та спонукати до постійної молитви про його вічний спокій та блаженне життя у Царстві Божому“.
Після вшанування Владики Миколая співом “Вічная пам’ять”, учасники пам’ятного вечора оглянули оновлену експозицію церковно-археологічного музею ЛПБА.
Даром пам’яті приснопам’ятним митрополитам Львівським Миколаю (Юрику) та Андрію (Гораку) стали два спеціальні випуски богословського збірника ЛПБА “Апологет”, присвячені цим великим галицьким ієрархам. Презентацію цих журналів на вечорі пам’яті провів ректор ЛПБА митр. прот. Ярослав Ощудляк.
Пам’ятати своїх наставників – це незмінний заповіт Святого Письма, а молитись за них, брати за приклад та наслідувати у благочесті, милосерді і любові – святий обов’язок свідомого християнина і свідомого пастиря.
Владика Миколай був світильником Православ’я та взірцем благочестя. Пам’ять про це повинна незгасно горіти на свічнику Божому. Нехай Господь упокоїть душу у його у вічному блаженстві Своєму.