Сьогодні ми дорогі в Христі святкуємо пам’ять всіма нами люблячого і надзвичайно шанованого святителя Миколая Мирликійського. Вивчаючи життя святителя багато хто з нас дивується як людина може стати святою. Але знову ж таки на прикладі святого Миколая ми бачимо, що означає бути святим. Святі — це люди, які добре чинили перед Богом — своїми християнськими подвигами, любов’ю до Бога і ближнього, чесними ділами, працею і життям. Вони у всій ясності пізнали глибину християнського подвигу і досконало сповнили усе те, чого навчав Христос. Серед святих таким був і великий угодник Божий, святитель і чудотворець Миколай, пам’ять котрого нині прославляємо, величаємо подвиги його життя, навчаємося з його добрих діл прикладу віри, милосердя, любові й покори.
У тропарі на честь святителя Миколая, який ми з вами тільки що почули Церква Христова називає його «правилом віри», «образом лагідності», «вчителем стриманості». І це все він показав стаду своєму — християнам Мирликійської Церкви.
Святий Миколай показав не тільки своїм сучасникам, але і всім нам християнам «правило віри»! Якої ж віри він є прикладом? З погляду християнського віровчення, це та віра, що її сповістив, об’явив і навчив нас наш Спаситель і Господь наш Ісус Христос, яка була поширена по світу подвигами і трудами святих апостолів, проповідників, мучеників та праведників, пояснена богомудрими Отцями Церкви і навіки стверджена святими соборами.
З морального погляду, віру свою святитель Миколай засвідчив своєю любов’ю до Бога і людей. І каже про це апостол Іоан так: «Бог є Любов, і хто пробував в любові, пробуває той в Бозі, а Бог в ньому пробуває» (Ін.4.16). Святитель Миколай завжди жив з Богом. Свою любов він постійно виявляв через милосердя до людей. Святитель Миколай сам розшукував нужденних людей і приходив до них зі щедрою поміччю і милостинею. Всім нам добре відома історія, як він ховаючись у нічній тиші, рятує від гріха і ганьби трьох бідних сестер, котрих батько послав заробляти на життя блудом. Його милостиня, яку він уночі таємно підкинув нужденному батькові, оберігає дівчат від гріховного шляху, і вони чесно стають під шлюбний вінець. Також ми знаємо що святитель боровся за справедливість і завжди поспішав на допомогу тим хто її потребував, це підтверджує історія коли святитель Миколай стримує руку ката з мечем, що несправедливо піднялась над невинними головами його духовних дітей. Він рятує від потопу і загибелі корабель і людей, з котрими плив у Святу Землю.
Свята Церква називає Святителя Миколая зразком покори. Покора Святителя Миколая — його духовне багатство. Покори була сповнена душа Святителя, і це — результат його внутрішнього самопізнання, яким завжди вирізнялися великі люди, котрі бачили велич Божу і перед нею усвідомлювали власну неміч. З покорою вони поєднували любов до правди, яку завжди захищали і носіями якої були. Так, Святитель Миколай ненавидить зло і завжди веде з ним боротьбу. Святим прикладом для Нього був Христос, у Котрім: «Милість і Істина зустрілися, правда і мир обнялися!».
Святитель Миколай є «учителем стриманості». Чудова і повчальна ця чеснота в його житті. Вона зародилася в ньому ще в дитинстві. Сила його стриманості полягає у тім, що він відкинув від себе все те, що заважало йому йти слідом за Христом, за вказівкою Його Заповідей. Він, за словами апостола Павла, «розіп’яв своє тіло з пожадливостями та по хотями».
Дорогі брати і сестри ми з вами визнаємо ту саму віру, яку визнавав Святитель Миколай, і належимо до тієї ж Церкви, що й він. Усі ми так само споживаємо духовну їжу Слово Боже, яку споживав і Святитель Миколай, та одержуємо від Бога ту саму ласку через Святі Тайни і стаємо учасниками Господньої трапези у святій Євхаристії. Тож нехай ця свята віра Святителя Миколая буде і для нас прикладом того, як маємо рятувати свої душі, а його покора навчить нас любити ближніх, відганяти від себе пиху, прагнути миру і злагоди у наших родинах і ніколи не нарікати на долю і нехай правильне ставлення до себе, своєї душі й тіла за прикладом життя святого Миколая допомагає нам досягнути вічну нагороду в Царстві Небесному.
свящ. Іван Голуб