Великодні дзвони
квітня 14, 2012  |  Автор: прот. Михаїл Сивак  |  Статті  |  Проректор

dzvonu 150x150 Великодні дзвони

Інтервю з проректором Львівської православної богословської академії протоієреєм Михайлом Сиваком

Чому на Великдень впродовж трьох днів свят усі охочі можуть дзвонити в церковні дзвони?

Великдень – це найбільше християнське свято, яке в Церкві іменується як «свято зі свят і торжество з торжеств». У ці пасхальні дні люди знаходяться в особливому духовному піднесенні, вони всією душею та серцем прославляють Воскреслого Христа. Найперше радісну звістку про Воскресіння Господнє сповістять людям церковні дзвони. Їхній багатоголосий перелив рознесеться над кожним містом і селом, наповнюючи кожну людину надією і любовю. Адже звук дзвону – це не лише приписи богослужбового уставу, а, так би мовити, молитва у бронзі. Недаремно в «чині благословення дзвону» сказано: «Нехай усі, хто чує звуки їх, чи вдень, чи вночі, почнуть славити ім’я Святе Твоє». Саме тому й існує благочестива традиція в часі Пасхальних днів дзвонити у церковні дзвони. В багатьох храмах є звичай бити у дзвони протягом всього дня без перерви, при чому можуть це роботи усі бажаючі. Тим самим, засвідчуючи свою віру та молитву»

 З якого часу відома така традиція?

В церковний вжиток дзвони увійшли намежі IV-V століть. Існує кілька переказів про це. Згідно з одним з них, святий Павлин єпископ Ноланський (помер 411р.) у сні побачив польові квіти – дзвіночки, від яких лунали приємні звуки. Після свого сну єпископ звелів відлити дзвони, що мали форму цих квітів. На нашій землі поява дзвонів пов’язана з процесом прийняття Християнства у Київській Русі. Тому, очевидно, і традиція пасхального безперервного дзвоніння могла зародитися у цей час.

 Наскільки велику силу має мелодія церковного дзвону?

Мелодія церковного дзвону має надзвичайний вплив і фізичний, і духовний. Навіть природнича наука визнає церковний передзвін потужним енергетичним і лікувальним засобом. Біоенергетики пояснюють його цілющу силу впливом високочастотних коливань, які позитивно впливають на роботу всіх систем людського організму та зміцнюють імунітет.

Однак духовний вплив на людину ще більш вражаючий. Чуючи церковний дзвін, душа просвітлюється, розумом і почуттями возноситься у світ духовний. Людина починає аналізувати своє життя, роздумувати про Бога. Виникає бажання молитися.

Можна навести приклади, коли людина, втомившись від боротьби з життєвими турботами, впавши у відчай і смуток, вдається до самогубства. Але ось до її вух долинають звуки церковних дзвонів, і, от-от маючи накласти на себе руки, людина мимоволі здригається, страхається самої себе, невільно боронить себе хресним знаменням, згадує про Отця Небесного, і в її душі виникають нові добрі почуття, – і мало не покінчивши з собою, вона відроджується для життя. Так, в ударах церковного дзвона ховається дивна сила, що глибоко проникає в людські серця…

Розмову вела Олена Ковальська

Для газети «Експрес»

 

 


Стиль : vfxdude | © 2010-2018 З благословення Високопреосвященнішого митрополита Димитрія