Проповідь на 23-тю неділю після П’ятдесятниці
листопада 12, 2011  |  Автор: Кіпріан Лозинський  |  Проповіді

3 Миколай Проповідь на 23 тю неділю після Пятдесятниці«Чоловік з якого вийшли злі духи (біси), просив Ісуса, щоби був при Нім-Спасителі своїм»

Євангелист Лука пригадує нам сьогодні чудесне уздоровлення нещасного чоловіка, якого опанували злі духи-диявол.

Гадаринські люди боялися цього біснуватого, який одягався в лахміття, не жив у хаті, а блукав полями-лісами, а найчастіше на цвинтарі поміж гробами знаходив собі пристановище. Дико накидався він на людей, тому вже здалека обминали його.

В Гадаринський край зближився з апостолами Христос Спаситель і побачив цього нещасного чоловіка, пізнав, що його мучать злі духи і в милосердію Своїм уздоровив його. Благословив його ласкою святою та ізгнав злих духів, які мучили його. Уздоровлений просив Ісуса, щоби позволив йому бути завжди при Ньому своєму Спасителеві.

Дорогі браття і сестри, слухаючи сьогоднішнє Святе Євангеліє, застановімся над тяжістю тяжкого гріха і як можна його позбутися, як уздоровити свою душу і висвободити її з неволі злого духа-диявола. Душа, не маючи на совісті тяжкого гріха, живе в освячаючій ласці – благодаті і в цій душі перебуває сам Бог. Але душа, на якій тяжить тяжкий гріх, живе з дияволом, в ній вже за життя горить вогонь пекла. Тяжкий гріх, поповнений свідомо і добровільно позбавляє людину ласки Божої, заперечує синівство Боже, замикає для душі небо, а відкриває пекло.

Христос Спаситель для спасіння душ людських, заснував Церкву і дав їй Святі Тайни, щоби приймаючи їх люди могли освячуватися. Поміж сімома Святими Тайнами є дві, які прощають людям всі гріхи і тяжкі також. Це є Тайна Хрещення і Свята Тайна Покаяння – Сповідь.

При хрещенні дитинки прощається первородний гріх, а при хрещенні дорослого прощаються гріхом всі гріхи, які цей дорослий хрешеник поповнив, но він має мати свідомість віри, бажання охреститися і щира перепросьба Бога за свої провини.

При сповіда прощаються також усі гріхи в тім числі і найтяжчі, але каянник обов’язково має мати щире покаяння. Тобто всі свої гріхи треба пригадати, особливо тяжчі, всі гріхи щиро на сповіді висказати, такими якими їх поповнено, в душі, в серці своїм щиро жалувати. Що своїми гріхами образив Господа Бога свойого Спасителя, що переступив заповіді Божі. Коли є щирий жаль, то буде і постанова поправитися, не допускатися гріхів, особливо тяжких – смертельних, якими тяжко ображаємо Бога, усуваємо Бога з нашої душі, а приймаємо злого духа, засуджуємо самі себе на пекло.

Дорогі мої. Ми бачимо в нинішнім святім Євангелії велике милосердя Христове, як він проганяє з людини злого духа, як своєю ласкою уздоровлює її. Тож приходить нам на думку, хто має право проганяти з душі диявола, тобто хто має право прощати тяжкі гріхи, бо тяжкий гріх – це мешкання злого духа в душі грішника.

Прощати гріх має право той, хто нас відкупив, то є Господь наш Ісус Христос наш Спаситель і той,кому Спаситель поручив, дав на це право. У св. Євангелії у кожного євангелиста ми бачимо милосердя Боже над согрішившими: Магдалиною, Петром, розіп’ятим грішником, котрий кається. Чуємо слова «Чадо прощаються тобі гріхи твої, іди і більше не гріши», «Отче. Прости їм, бо не знають, що творять». Так молиться і прощає Спаситель своїм розпинателям.

Прощати гріхи мають право ті, кому ту власть дав Спаситель, кому поручив. Дав цю власть апостолам – ученикам і їх законним наслідникам: єпископам і священикам. Христос сказав: «Прийміть Духа Святого, кому гріхи відпустите, відпустяться їм, а кому задержите, задержаться». Ці слова Христові у святому Євангелії записав апостол і євангелист Іоанн (Ін. 20, 23). При прийняттю святої Тайни священства, приймають духа Святого і право прощення та совершення всіх Святих Тайн для спасіння людських душ.

В Старім Завіті народи чекали приходу Месії – Спасителя, щоби стримати відпущення гріхів, щоби створилося для їх душ Царство Небесне. А ми, мої дорогенькі, дякуючи доброті Божій, милосердю Спасителя, що установив Святу Тайну Хрещення, щоби ми стали дітьми Божими – належали до стада Христового, Який установив Святу Тайну Покаяння – Сповіди, можемо не тільки раз у рік перед Великоднем, але будь-якого дня приступати до сповіди, у щирім нашім покаянні отримати прощення гріхів.

Нинішнього Євангелія нещасний мученик від злих духів, милосердям Божим уздоровлений, просив Ісуса позволити залишитися при Ньому. Тим більше ми просім Христа Спасителя бути при Ньому тут на землі і у вічності. Амінь.

Митрополит Миколай (Юрик)

Стиль : vfxdude | © 2010-2018 З благословення Високопреосвященнішого митрополита Димитрія