Проповідь на свято архистратига Божого Михаїла та всіх небесних сил!
листопада 20, 2011  |  Автор: Кіпріан Лозинський  |  Проповіді, Статті

 Проповідь на свято архистратига Божого Михаїла та всіх небесних сил!Сьогодні, браття і сестри, ми світло святкуємо пам’ять святого Архистратига Михаїла і інших сил безтілесних і тим святкуванням побуджуємося не тільки до молитовного єднання з ними, але й до розважання про велике значення для нас усіх святих ангелів взагалі й особливо святого Архистратига Михаїла. Вже в кожний понеділок ми, по церковній заповіді, прославляємо святих ангелів, що свідчить про їх велике значення, бо і дійсно вони, як первостворені й первородні в Церкві і найближчі до престолу Всевишнього. По природі своїй святі ангели – духовні істоти, обдаровані свободою, розумом, високим ступенем сили і могутності, а у відношенні до нас є провісниками волі Божої, чому й називаються ангелами. Їх кількість відома єдиному Богові, а Слово Боже тільки говорить нам, що їх „тисячі тисяч і їх без числа”. Святі ангели створені Богом раніш не тільки людини, а й видимого світу і знаходяться всюди, а переважно на небі, де Бог відкриває для них славу Свою.

Тому – то їх пізнання дуже великі, в порівнянні зі знанням людським, як також незмірно велика і могутність святих ангелів, які можуть творити такі діла, що перевищують сили природи і для нас є чудесними, як про те не раз свідчить Слово Старого й Нового завіту.

Перш ніж створити світ, Господь Бог створив незліченну кількість духів, волею і розумом набагато досконаліших від нас, людей, створив ангелів, що виконували Його волю святу, пізнавали щастя небесне. Але цю велику ласку не всі пізнали, деякі з них замилувалися собою і засліплені пихою, не хотіли визнавати Бога за Сотворителя і Господа свого, задумали визволитися з-під Його батьківської влади. Ця непокора стала причиною їх вічної погибелі, бо Бог, як найсвятіший, не міг тримати їх при собі, а відкинув від себе і спустив з неба до пекла, де вони вічного мають мучитися. Вічно. Бо не мають надії поєднатися із своїм Сотворителем, чому самі стали перепоною. І хоч пізнали вони Господа, та не полюбили Його, жахаються імені Його, ненавидять Його. Але не всі ангели стали дияволами, більша частина з них вірно служать Творцеві, хвалять ім’я Його і чинять святу волю Його. Цих святих ангелів Бог призначає для охорони людини проти спокус диявола. З ласки милосердного Бога кожен з нас має ангела – хоронителя, що оберігає його від тілесних та душевних бід, схиляє через сумління до доброго, доносить молитви його до Бога і допомагає в різних потребах.

На чолі ангелів небесних стоїть святий Михаїл, який називається Архистратигом. Сьогодні наша церква святкує урочистий день Архистратига Михаїла і всіх його ангелів небесних. І чи може бути пам’ять урочистіша, ніж пам’ять тих, які від нашого хрещення аж до могили охороняють нас від всякого зла. Вони найбільші наші добродії і найвірніші приятелі.

Правдиве слово Іоана Богослова, що „увесь світ у злі лежить”. Звідусіль ми оточені підступами ворога нашого спасіння, який то у вигляді змія-спокусника підкрадається до нас спокусами різних розкошей, то відкрито нападає на нас, як лев рикаючий, що шукає, кого б проковтнути. Перед тим ворогом ми були б беззахисні, коли б підступам ворожим не протидіяли сили небесні, які охороняють і відвертають від нас силу зла. Ворог нашого спасіння користається усім, особливо зі страждань і нещасть наших. Він завжди готовий обернути наші нещастя і страждання на згубу нашу, стараючись викликати в нас нарікання на Самого Бога і довести людину до розпачі, але і „ Ангел Господній табором стає кругом тих, хто боїться його, і визволяє їх”. Своєю могутньою силою він відвертає ворожі напади, ослаблює силу нещасть і зберігає людину посеред навіть вогненної спокуси.

В піснях церковних Святий Архистратиг Михаїл вихваляється, як „найближчий свідок Божої невисказанної красоти і доброти”, а тому і не дивно, що він поборник Божої слави, як на небі, так і на землі. Він став проти першого грішника серед творінь Божих, і скинув його, як блискавку з неба, про що сказав ученикам і сам Господь. В охороні від злих духів і направленні ангельських воїнств на знищення зла і виявляється найбільше служіння Святого Архистратига Михаїла в ділі спасіння людей, як в Старому Завіті, так особливо в Новому. Але священна історія багата прикладами окремого його служіння, бо Святий Архистратиг Михаїл був „високим посередником Закону, рукою Мойсея на Синаї даного”.

Для всіх людей Святий Архистратиг є „в бідах великий помічник, царствам земним заступник і охоронитель”. „Небесних сил ти є провідник і божественної слави достойний слуга, з веління Творцевого ти спасенний заступник християн, що доглядаєш земних духовною силою”. Особливо обороняє Святий Архистратиг Церкву Христову і справедливо прославляється Нею.

Ось так Святий Михаїл і усі святі ангели близько до нас, ось так багато вони дбають про спасіння людей, бо сам Господь засвідчив „радість буває у ангелів Божих за одного грішника, що кається”.

Подякуймо Богові, що дав нам в святих ангелах та благодійних, сильних і скорих заступників і помічників. Будемо пам’ятати, що злими вчинками ми відганяємо від себе святих ангелів, як дим відганяє бджіл. А щоб не сталося з нами такого нещастя, треба наслідувати нам ту ревність до слави Божої, яку має і завжди виявляє Святий Архистратиг Михаїл. Будемо усердно молитися, щоб дух ревності по славі Божій, який в святому Архистратизі перебуває, не зменшувався і в нас, як взиваємо: “Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, зо всіма небесними силами”. Амінь.

Панасюк Василь

підготував Микола Цитрин 

Стиль : vfxdude | © 2010-2018 З благословення Високопреосвященнішого митрополита Димитрія